Hayvancılık Kredisi

hayvancılık kredisi

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır Başvuru ve Şartlar Nelerdir

Büyük Baş Hayvan Hibe Kredisi Şartla

Sıfırdan Hayvan Almak İsteyenler İçin KOSGEB

Hibe Kredisi Başvurusu ve Şartları Nelerdir?

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

 

Büyük Baş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Hayvancılık yapan ya da sıfırdan hayvan alıp, besleyip, ticaretini vs. yapmak isteyenlerin, yapmış oldukları işi geliştirmek, devam ettirmek için kredi talepleri, devletin hayvancılığa destek birimi olan KOSGEB’ e yapılır. KOSGEB, küçük ve orta ölçekli sanayi geliştirme birimi/başkanlığıdır. Başvuru yapanların kredi taleplerine karşılık, 50 bin TL Hibe Kredisi ile 100 bin TL sıfır faizli ve devlet destekli teşvik kredisi vermektedir. Verilen bu krediler canlı hayvan alımı için verilmez. Sadece bu işi yapmak isteyenlerin çiftlik kurması, kurulan tesisten elde edilen ürünlerin paketlenmesi ve ticarete hazır hale getirilmesi, süt üretimi yapmak isteyenler için süt sağma makinesi alımı gibi hayvancılığın gelişimi için gerekli olan makine/aletler için finans sağlamaktadır

Sıfırdan Hayvan Almak İsteyenler İçin KOSGEB

KOSGEB açılım olarak, Küçük ve Orta Sanayi Geliştirme ve Destekleme Başkanlığıdır ve yeni canlı hayvan alımı için hibe ya da devlet destekli sıfır faizli kredi olanağı sunmamaktadır. Hibe kredisinin verilme şartlarının en temeli, yapılmakta olan hayvancılığı destekleyecek ürünlerin tedarikine yönelik olmasıdır. Kredi talebinde bulunmak için 5-10 hayvan için, yapılan kredi talebi reddedilir.

Hibe Kredisi Başvurusu ve Şartları Nelerdir?

Hibe kredisi, mevcut işletmenin gelişimi yada yapılan hayvancılığın işletmeye dönüştürülmesine yönelik verilir. Başvurular internet üzerinden Tarım Bakanlığının sitesinden yapılır. Hibe kredisi talebi için, proje hazırlanması ve bu projenin kabul edilmesi gerekir.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde 3 tane devlet bankası vardır. Bunlar Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankasıdır. Halkbank esnafa, Vakıfbank memura, Ziraat Bankası ise tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçiye kredi imkanı tanımaktadır. Ayrıca ziraat Bankası, büyükbaş süt hayvancılığı ve büyükbaş besicilik adı altında iki farklı kredi imkanı sunmaktadır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir